Лечение на хронична болка
В повечето случаи болката, появила се в резултат на увреждане на дадена структура, намалява и отминава с лечението и възстановяването на увредената тъкан. Обикновено това става за около три седмици – толкова продължава нормалният репаративен процес в човешкото тяло. Има обаче случаи, в които това не се случва. Тогава говорим за синдрома на хроничната болка – особено травмиращо за пациентите и трудно за лечение състояние.
Хроничната болка е сложен и многофакторен проблем, чиито проявления могат да са много различни. Понякога тя е резултат от продължаващо увреждане и възпаление в тъканите (например при хроничните възпалителни заболявания). В други случаи има недостатъчност на репаративните процеси с непълно структурно или функционално възстановяване и остатъчна дисфункция. Трета причина за хроничната болка е съпътстваща увреда на нерв с периневрално възпаление, оток и исхемия на нерва. Така увреденият нерв генерира непрекъснато болкови сигнали към главния мозък, които се засилват с времето и водят до разширение на болезнената зона и изява на допълнителни неприятни сензорни феномени – невропатна болка. В редки, но особено трудни за лечение случаи, таза самоиндукция на нервната система може да включи и гръбначния мозък – рецепторните полета за болка се увеличават, а задържащите процеси – отслабват. Като силно болезнени се възприемат различни стимули – например леко докосване на дрехите до кожата, вятър, вода и т.н. – състоянието е известно като алодиния.
Понякога може да има чувство за интензивна болка и без провокация. Тази болка все пак е локализирана в областта на единия крайник. Има обаче случаи, когато болката се усеща в цялото тяло и се провокира от минимални стимули или движения. Тази болка се означава като невропластична, свързана е с дисрегулация на невропептидите, отговорни за усещането ни за болка, и е в основата на болестта фибромиалгия.
В последните изброени случаи, тъй като има засягане и на компоненти от нервната система, често се прибавят и симптоми като депресия, безсъние, апатия.
Лечението на хроничната болка е предизвикателство, но то винаги започва от поставянето на правилна диагноза за типа болка – дали е чисто соматична (както е при продължаваща увреда на тъкани), дали е по-скоро от дисфункция/халтавост на опорни тъкани (в резултат на непълноценно възстановяване) или е с преобладаваща неврологична компонента (невропатна или невропластична болка). В диагностичния процес имат роля всички методи на медицината – лабораторни, образни изследвания, специални тестове, но все пак водещ е разговорът с пациента и правилната интерпретация на неговото страдание. Лечението може да включва различни техники – от интервенционални и терапевтични, до физиотерапевтични и психотерапевтични. Този подход в съвременната медицина за овладяване на болката се означава като мултимодален – гъвкаво използване на повече от един вид терапия с промени според нуждите и реакцията на пациента.
В Ревматологичен център Тодоров ще откриете високо ниво на специализация, богата гама от възможности и засилен интерес в лечението на хроничната болка. В зависимост от индивидуалната нужда могат:
- да бъдат приложени различни прецизни интервенционални манипулации под ехографски контрол;
- да бъде осъществена ударно-вълнова терапия за подпомагане на заздравяването;
- да бъдат използвани възможностите на регенеративната медицина, като пролотерапия или приложение на тромбоцитна плазма при недостъпност на репаративните процеси;
- да се изготвят кинезитерапевтични режими за ползване в дома на болния;
- да бъде инициирана и още по-важно адекватно мониторирана специална медикаментозна терапия;
- В случай на активни възпалителни артрити – да бъде назначена биологична терапия.