Лечение на възпалителни ставни заболявания
Възпалителните ставни заболявания (артрити) са основeн предмет на Ревматологията. Те обикновено се срещат при хора в млада, активна възраст, което ги прави и социално значими, предвид ефекта им върху професионалния и личния живот на засегнатите индивиди.
Възпалителните ставни заболявания са хронични и водят до разрушаване на ставните структури в резултат на активно и продължително възпаление. Това е естественият ход на тези заболявания, активността им може да се променя във времето, като се редуват периоди на активност и относително спокойствие, но болестта никога не спира от само себе си. Възпалителните ставни заболявания имат нужда от специфично лечение, което е необходимо да се следи и коригира според текущото състояние на пациента, т.е. болните с възпалителни ставни заболявания имат нужда и от редовни контролни прегледи, лабораторни и образни изследвания. Целта на лечението е постигането на ремисия – липса на каквато и да било болестна активност и възстановяване на нормалната физическа дееспособност на пациента.
Възпалителните ставни заболявания включват:
Ревматоиден полиартрит – засяга едновременно и симетрично много стави (предимно тези на ръцете и краката) и води до скованост, намалена сръчност и сила, ограничен обем на движение, деформации и контрактури на ставите.
Псориатичен артрит – особен вид серонегативен артрит, който поразява асиметрично различни стави (както малки, така и големи). В най-тежката форма води до пълно разрушаване на засегнатите стави – мутилиращ (или обезобразяващ) артрит. Заедно с периферните стави, често се засягат както гръбначният стълб с болка и скованост, така и ноктите с онихолиза, и кожата с различни по размер псориазисни лезии.
Анкилозиращ спондилит – познат и като болест на Бехтерев, заболяване, което засяга предимно гръбначния стълб и води до специфични деформации и тежка скованост. Могат да бъдат засегнати и тазобедрените стави, с бързо разрушаване и необходимост от ендопротезиране в млада възраст.
Реактивен артрит – заболяване с тежко и бързо засягане на една до няколко големи стави, което започва след предходна инфекциозна болест и може да хронифицира, ако не бъде лекувано адекватно.
Поствирусни полиартрити – също с остро начало, но поразяват много стави едновременно и като цяло имат добра прогноза.
Кристални артрити (артропатии) – заболявания, свързани с натрупването на различни по състав кристали в ставните и околоставните тъкани. Те могат да имат много променлив ход – да протичат като епизоди на интензивно възпаление, последвани от безсимптомна фаза при подаграта или да причиняват вариабилен по интензивност артрит на типични стави (колене, китки) при пирофосфатната артропатия. В някои случаи се стига до пълно разрушаване на дадена става – например рамото: Milwaukee shoulder.
За повечето, ако не и за всички, възпалителни ставни заболявания съществува адекватно лечение, и резултатът е добър. Точното лечение зависи от състоянието на пациента, активността на болестта и настъпилите вече увреждания, както и от съпътстващите заболявания.
В Ревматологичен център Тодоров предлагаме най-високо ниво на компетентност по високочестотна ставна ехография – основен диагностичен метод за оценка на активността на възпалението във всеки момент. Тази оценка, потвърдена от ревматологичния преглед и лабораторните изследвания е основата на предписването на точната терапия. Тя може да варира от вътреставна манипулация (ако високата активност е засечена само в една става), до терапия с биологични антицитокинови медикаменти (в случай, че активността е висока в множество ставни зони), но винаги е резултат на индивидуален подход при обстойния преглед и оценка на всеки пациент. Този подход е известен като „tailored treatment“ или „лечение според индивидуалните нужди“ – основен принцип на работа и терапия в нашия център.